فرآیند 4 مرحله ای یادگیری زبان

روشی که در این پست با آن آشنا خواهید شد توسط فردی به نام گابریل وین ایجاد شده که در واقع یکی از بهترین فرآیندهای یادگیری زبان ( هر زبانی) می باشد. خود این فرد بوسیله همین متد، در کمتر از چند سال، به چهار زبان مسلط شده است که به گفته خود وی برای هر زبان بسته به سختی اش زمانی بین سه ماه الی دو سال لازم است.

مرحله اول

 

یادگیری تلفظ صحیح زبان


در این مرحله هدف یادگیری نحوه گوش دادن به زبان جدید و آشنا شدن با تفاوت های تلفظی می باشد.

 

یاد گرفتن تلفظ صحیح زبان مهمترین و اولین قدم یادگیری زبان می باشد زیرا اگر تلفظ درست نباشد، برای مکالمه و انتقال منظور با مشکل مواجه خواهیم شد.این مرحله از یادگیری زبان حدود یک ماه زمان خواهد برد. بعد از این مدت مغز باید با تلفظ زبان جدید آشنا شده و همچنین باید به راحتی بتوانید آنها را بیان نمایید.برای یادگیری تلفظ زبان مخصوصا زبان انگلیسی  می توان از منابع فراوانی از جمله کتاب و سی دی و یا آنلاین که موجود می باشد استفاده کرد


مرحله دوم


یادگیری لغت و دستور زبان


این مرحله حدود سه الی پنج ماه طول می کشد و باید زمان یادگیری این مرحله را بین یادگیری لغت و دستور زبان تقسیم کرد

. برای این قسمت باید از منابع خوب لغت و کتاب گرامر ( برای انگلیسی) استفاده کرد. درضمن بسیار مهم است که در این مرحله برای یادگیری دستور زبان و لغات فقط از همان زبان استفاده شود ( مثلا فقط انگلیسی) .

 


در این مرحله سه روش کار را بسیار ساده تر خواهد کرد.


اگر از نرم افزار فلش کارت های هوشمند انکی استفاده کنید. می توانید روزی 20 الی 30 لغت را در کمتر از یک ساعت یاد بگیرید. این نرم افزار یکی از بهترین نرم افزارهای فلش کارت می باشد

 

برای یادگیری لغت ابتدا 100 لغت اول زبان مورد نظرتان را بیاموزید. کافی است در گوگل سرچ کنید تا لیست این کلمات را پیدا کنید. سپس 1000 کلمه اول زبان را یاد بگیرید. در این صورت 70 درصد کلماتی که در روز استفاده می شود را یادگرفته اید. سپس 2000 کلمه اول زبان را بیاموزید، در این صورت 80 درصد کلمات را یاد گرفته اید. با اینکه هنوز به تسلط نرسیده اید اما باز هم پیشرفت چشمگیری می باشد.

 

برای کلمات ساده که توضیح خاصی نمی خواهد( مانند روزهای هفته، فصل ها، حیوانات و ...) به جای توضیح دادن، از روی عکس آنها را بیاموزید.

 

 

مرحله سوم

 

تقویت مهارت های گوش دادن، خواندن و نوشتن

 

پیشرفت در این مرحله بستگی زیادی به زمان و کیفیت مراحل قبل می باشد ولی اگر دو مرحله قبل را خوب طی کرده باشید، این مرحله حدود یک ماه زمان خواهد برد.

 

برای تقویت این مهارت ها تا می توانید مطالعه به زبان مورد نظر داشته باشید، فیلم ببینید و به موسیقی گوش دهید. سعی کنید مقاله ای با موضوعات متنوع به زبان مورد نظر بنویسید. پیشنهاد دیگر ایجاد وبلاگی به زبان مورد نظر برای نوشتن تجربیات خود می باشد.

 

 

مرحله چهارم

 

تقویت مهارت صحبت کردن

 

این مرحله که مرحله نهایی و درواقع نتیجه تلاش شما می باشد. اگر امکان سفر به کشوری که زبان مورد نظرتان در آن صحبت می شود را دارید حتما از این فرصت استفاده کنید. و در غیر این صورت سعی کنید تا می توانید،( حتی با خودتان!!) صحبت کنید. این مرحله می تواند زمان زیادی بگیرد ولی اگر در سه مرحله قبل خوب پیش رفته باشید، این مرحله بسیار ساده خواهد بود.


/ 0 نظر / 26 بازدید