شگفتیهای اعجاز عددی "بسم الله الرحمن الرحیم"

پس از انتشار ترجمه اعجاز عددی در حروف "الله" ، در روز گذشته، اینک به انتشار ترجمه بحث ریاضی در مورد تناسب عددی نخستین آیه قرآن کریم یعنی "بسم الله الرحمن الرحیم" می پردازم و در ادامه اسرار و فواید آن را تقدیم می کنم. یادآور می شوم این مباحث برخلاف تصور بعضی از خوانندگان محترم ربطی به علم حروف و ارزش ابجدی آنها ندارد و نویسنده محترم سوری مهندس عبدالدائم الکحیل با شمارش تعداد و بسامد حروف و تناسب آنها با برخی کلمات و آیات و اسمای الهی که معمولا مضرب 7 است به نکات جالبی دست یافته که ظاهرا به مذاق برخی خوش نیامده و آن را.... و بازی با اعداد یافته اند! البته برای من عاشق قرآن و مباحث قرآنی برخی توهینها مهم نیست و همواره این مسائل وجود داشته و خواهد داشت برخی عنادی است و برخی ناشی از جهل مرکب یا ساده و : الناس اعداء ما جهلوا.... خدا همه چیز از جمله قرآن را به "عدد" احصاء فرموده ولی فهمش مهم است.

**********************
" سبحان الله عدد ما خلق، سبحان الله ملء ما خلق، سبحان الله عدد ما فی الأرض والسماء، سبحان الله ملء ما فی الأرض والسماء، سبحان الله عدد ما أحصى کتابه، سبحان الله ملء ما أحصى کتابه، سبحان الله ملء ما أحصى کتابه ،سبحان الله عدد کل شیء، سبحان الله ملء کل شیء،الحمد لله عدد ما خلق، الحمد لله ملء ما خلق، الحمد لله عدد ما فی الأرض والسماء، والحمد لله ملء ما فی الأرض والسماء، والحمد لله عدد ما أحصی کتابه، والحمد لله ملء ما أحصى کتابه، والحمد لله عدد کل شیء، والحمد لله ملء کل شیء "

معجزه ابدی پیامبر(ص) ابعادی گوناگون دارد که بعد عددی آن درعصرحاضر- که سیطره کمیت و ریاضی گرایی علامت آن است - بیشتر خودنمایی می کند. گذشتگان ما می دانستند که سوره توحید که به تعبیر روایات نَسَب یا شناسنامه خداست(1) 66 حرف دارد(2) که برابر ارزش ابجدی اسم جلاله "الله" (1+30+30+5=66) است. تعداد حروف بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ (یعنی19 حرف) درسالهای اخیر موجب بازکاوی این امرشده است(3). درمقاله حاضر از ابعاد باطنی و عرفانی و اشراقی و کاربردهای اهل دل و ختومات و سایرعجائب بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ تنها به بعد ظاهری و آشکار عددی اکتفا می کنیم و به رابطه حروف بسمله و عدد کامل و مشهور و رازآمیز 7 پرداخته می شود. این مقاله مبین این امراست که حتی یک حرف ازقرآن را نمی توان زائد دانست وکاهش هیچ حرفی در رسم الخط توقیفی قرآن بی حکمت نیست که  همه چیز را به " عدد" احصاء فرمود : و أحصی کل شیء عددا (الجن/28).

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اقرب آیات به اسم اعظم (4) بل اسم الله الاکبر (5) و افضل سبع المثانی(6) و امان الهی(7) و اکرم و اعظم آیات قرآن(8) است. آغاز هرکتاب آسمانی به آن بوده است(9). از تمام سوره حمد که مختص پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم است تنها این آیه به سلیمان (ع) داده شد و آن را برتر از ملک خویش دید (10) که :
بسم الله الرحمن الرحیم            هست کلید در گنج حکیم (11).

ثقل بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ درمیزان عمل برهرعملی فائق است(12) اما از برخی اهل قرآن به سرقت رفته است(13 و در مورد جهر بسمله از قول فخر رازی نوشتم (اینجا): هر کس علی (ع) را امام دینش قرار دهد به عروة الوثقی در دین و جانش چنگ زده است). هم با گفتنش بنایی در بهشت ساخته می شود(14) و هم جواز ورود به بهشت با آن آغاز می شود(15) و برلواء حمد سه کلمه نوشته و نخستین آنها بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ است (16)و اولین نوشته خدا با آن آغاز شده است (17).

اگر تعداد حروف چهار کلمه بسمله (18)را به ترتیب بنویسیم، خواهیم داشت :

بسم

الله

الرحمن

الرحیم

3

4

6

6

عددحاصل به ترتیبی که به دست آمده از مضارب 7 می باشد : 6643 = 7 × 949

بسامد حروف اسم (الله) درنخستین آیه کتاب الله
دراینجا نیز نظم عددی 7 تایی به چشم می خورد .اگربسامد هرکلمه بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ را نسبت به حروف غیرتکراری اسم جلاله یعنی " الف ولام وهاء " درنظرگیریم نتیجه شمارش چنین است :
 

بسم
الله
الرحمن
الرحیم
0 4 2 2

عدد حاصل مضرب 7 می باشد : 2240 = 7 × 320

أسْمَاء الله جلَّ وعلا
آنچه درمورد اسم جلاله "الله " آمد درمورد دواسم دیگرجاری است ؟ توزیع ریاضی دراینجا نیزفرید و شگفت آوراست. قبلا باید بگویم که شدت عکس رحمت است و درآیه صفت تنْزیه و شدت و عَظَمت در کلمة (الرَّحْمنِ)، و صفت رحمت و مغفرت و رأفت در کلمة (الرَّحِیمِ) جمع شده است. در کتاب الله کلمة (الرَّحْمنِ) غالباً در مواضع شدت و مواضع تنْزیه خداوند تعالى می آید، مثل: (وَمَا یَنبَغِی لِلرَّحْمَنِ أَن یَتَّخِذَ وَلَداً) [مریم: 19/92]. و قوله تعالى: (وَقَالُوا اتَّخَذَ الرَّحْمنِ وَلَداً سُبْحَانَهُ بَلْ عِبَادٌ مُّکْرَمُونَ) [الأنبیاء: 21/26]. و قوله تعالى: (یَوْمَ یَقُومُ الرُّوحُ وَالْمَلَائِکَةُ صَفّاً لَّا یَتَکَلَّمُونَ إِلَّا مَنْ أَذِنَ لَهُ الرَّحْمنِ وَقَالَ صَوَاباً) [النبأ: 78/38].
و کلمة (الرَّحِیمِ) غالباً درمواضع رحمت ومغفرت ، مثلا: (قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمِ) [الزمر: 39/53]. وقوله تعالى: (أَلَمْ یَعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ هُوَ یَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ وَیَأْخُذُ الصَّدَقَاتِ وَأَنَّ اللّهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِیمِ) [التوبة: 9/104].
حال اگر این دو صفت متعاکس ازحیث دلالت لغوی وبلاغی را از نظرعددی بررسی کنیم چه می شود؟ این حالت تعاکس در نظم عددی هم هست !


توزیع حروف اسم (الرَّحْمنِ)


اسم مبارک "الرحمن" وبسامد حروف آن را درتناسب با حروف بسمله می نویسیم:

 

بسم

الله

الرحمن

الرحیم

1

3

6

5

عدد حاصل را اگر به ترتیب معکوس بنویسیم مضرب 7 می باشد: 1365 = 7 × 195

توزیع حروف اسم (الرَّحِیمِ)


این کار را برای اسم مبارک "الرحیم "‌انجام می دهیم:

بسم

الله

الرحمن

الرحیم

1

3

5

6

عدد حاصل باهمان ترتیبی که دارد ازمضارب 7 می باشد: 6531 = 7 × 933

چقدرزیباست که نظام عددی ونظام معنوی ونظام لغوی منعکس کننده یک حقیقت هستند.آیا یکی ازمعانی "مثانی" این امر است ؟ یقول تعالى: (اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِیثِ کِتَاباً مُّتَشَابِهاً مَّثَانِیَ
تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِینُ جُلُودُهُمْ وَقُلُوبُهُمْ إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ ذَلِکَ هُدَى اللَّهِ یَهْدِی بِهِ مَنْ یَشَاءُ وَمَن یُضْلِلْ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ) [الزمر: 39/23], والله تعالى أعلم.

باردیگرتأمل فرمایید تا از نظم شگفت آورقرآنی مبتهج شوید و جبهه خشوع برآستان حق بگذارید:


آیااین معجزه نیست وآیه ای درآفاق که: (سَنُرِیهِمْ آیَاتِنَا فِی الْآفَاقِ وَفِی أَنْفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ یَکْفِ بِرَبِّکَ أَنَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ) [فصلت: 41/53].


حروف أولین کلمه وآخرین کلمه
نظم محکم عددی شامل أول وآخر بسمله نیزهست ، اولین کلمـة (بسم) 3حرف وآخـرین (الرَّحِیمِ) 6حرف دارد، می نویسیم :
 

بسم

الله

الرحمن

الرحیم

3

  

  

6

این عدد که برابر سن پیامبر(ص) است نیز ازمضارب 7 می باشد (الله اکبر): 63 = 7 × 9

نظم تکرار حروف (بسامد حرفی بسمله)

درآیه (بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ) 10 حرف ازحروف الفبا بکاررفته است که بسامد آنها به قرارذیل است :

جدول کلی بسامد حروف بسمله

ب

س

م

ا

ل

هـ

ر

ح

ن

ی

1

1

3

3

4

1

2

2

1

1

اگربسامدهای به دست آمده ازکوچک به بزرگ بنویسیم خواهیم داشت :

جدول ترتیبی بسامد حروف بسمله

ل

م

ا

ح

ر

ن

ی

هـ

س

ب

4

3

3

2

2

1

2

2

1

1

واقعا" شگفت آوراست که این عدد 10 رقمی هم مضرب 7 می باشد (الله اکبر) :
1111122334 = 7 × 158731762

آیا این کار بشر است ؟ این جز معجزه الهی چیست ؟


* نظم انباشتی (تراکمی یا تجمعی) حروف
اگربه روش انباشتی به حروف هرکلمه بسمله بپردازیم خواهیم داشت:

بسم

الله

الرحمن

الرحیم

3

7

13

19

عدد حاصل ازاین روش نیز ازمضارب 7 می باشد: 191373 = 7 × 27339
اگراین کاررا برعکس کنیم نیز چنین خواهدشد:

بسم

الله

الرحمن

الرحیم

19

16

12

6

عدد حاصل نیز مضرب 7 می باشد : 6121619 = 7 × 874517
 

اینجاست که باید تسلیم حق شد و پذیرفت که تحدی با قرآن کارهیچ موجودی نیست که: (قُل لَّئِنِ اجْتَمَعَتِ الإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَن یَأْتُواْ بِمِثْلِ هَـذَا الْقُرْآنِ لاَ یَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ کَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِیراً ) [الإسراء: 17/88].

ارتباط بسمله با معوّذتین
در ( بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ) استعانت به خدا و استعاذة به او مستتر است(19). اگربه رابطه آن با دو سوره پایانی قرآن بپردازیم نیز نکات شگفت آوری به دست می آید.


ســورة الفـلـق


از عجائب بسمله ارتباط حروف آن به سور قرآنی است (20) ,حال ترتیبی را که از بسامد حروف بسمله ذکر شد، با آیات سوره فلق مقایسه می کنیم نتیجه به قرار ذیل است:

ل

م

ا

ح

ر

ن

ی

هـ

س

/ 0 نظر / 37 بازدید