چگونه بهتر بنویسید؟ چگونه بهتر بخوانید؟

 

شاید شما هم بخواهید برای تفریح هم که شده به یک زبان دیگر مانند زبان انگلیسی مطلبی بنویسید، اما به دلیل عدم تسلط بر این زبان این کار را فراموش کرده و به طور کامل بی‌خیال آن شده باشید (!) یا شاید شما هم مانند من می‌خواهید در امتحان زبانی مانند IETLS یا TOEFL شرکت کنید و نیاز دارید که در زمان کوتاهی ساختار نوشتاری خود در زبان انگلیسی را بهبود بدهید، به شما پیشنهاد می‌کنم سه قدمی را که من برداشتم بردارید.

قدیم اول: OLC را فراموش نکنید!

آیا تا به حال اسم وب‌سایت OLC یا همان Open Learning Center را شنیده‌اید؟ OLC اولین وب‌سایتی است که به صورت مجازی مهارت‌های مختلفی را در ارتباط با زبان انگلیسی به شما یاد می‌دهد. به گونه‌ای که من به مدت 6 ماه به کمک کلاس‌های مجازی این وب‌سایت ساختار نوشتاری درست را یاد گرفتم و توانستم بسیاری از اشتباهات نوشتاری خودم را اصلاح کنم. پس به شما پیشنهاد می‌کنم که در اولین قدم به عضویت این سایت در بیایید و در کلاس‌های مجازی این سایت شرکت کنید.

قدم دوم: جزوه‌ی TOEFL Structure را دانلود کنید!

اگر  به دنبال یادگیری گرامر زبان انگلیسی بوده‌اید، حتماً به دنبال کتاب یا جزوه‌ای خوب در مورد آموزش گرامر زبان انگلیسی، به هزاران سایت مراجعه کرده‌اید و شاید به هدفتان نرسیده باشید! حال اگر می‌خواهید از شر هزاران کتاب و مرجعی که در مورد آموزش گرامر زبان انگلیسی بر روی اینترنت وجود دارد خلاص شوید، به شما پیشنهاد می‌کنم که جزوه‌ی 120 صفحه‌ای TOEFL Structure را از اینجا دانلود و سپس چاپ کرده و بخوانید (منبع جزوه: مسیر یک ذره). بعد از خواندن این 120 صفحه به شما قول می‌دهم که بسیاری از مشکلات شما در زمینه‌ی گرامر حل شود. در ضمن این 120 صفحه، کار هزاران کتاب را می‌کند و نیازی به خواندن کتاب یا جزوه‌ی دیگری در این زمینه نیست.

قدم سوم: وبلاگ بنویسید

به طور کلی وبلاگ‌نویسی یک تمرین برای نوشتن است و حال اگر شما یک وبلاگ در یک سرویس غیروطنی (وردپرس پیشنهاد می‌شود) ایجاد کنید و سعی کنید که در مورد رخدادهای روزانه‌ی خود مطالبی را به زبان انگلیسی منتشر کنید، بعد از مدتی خواهید دید که چه تغییری بزرگی در زمینه‌ی نوشتن در شما ایجاد شده است.

به همین دلیل اگر شما این سه قدم را بردارید، متوجه خواهید شد که من چگونه توانستم تنها در 8 ماه نمره‌ی 6.5 در بخش Writing آزمون IELTS بگیرم. البته این نکته را یادآوری کنم که این نمره، نمره‌ی آنچنان خوبی نیست، ولی براساس شنیده‌هایم برای این مدت مطالعه نمره‌ی خوبی به حساب می‌آید.

 

در این مطلب چهار ترفند مفید برای بهبود خواندن متن‌های انگلیسی یا همان Reading به شما ارائه دهم.

ترفند اول: از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید

یکی از بزرگترین اشتباهات در یادگیری زبان انگلیسی استفاده از دیکشنری انگلیسی به فارسی برای یافتن معنی یک کلمه‌ی خاص است که این کار نه تنها باعث گمراهی شما در یافتن معنی واقعی آن کلمه می‌شود، بلکه در صحبت کردن یا Speaking شما نیز تاثیر می‌گذارد! دلیل این ادعا هم این است که به طور کلی دیکشنری‌های انگلیسی به فارسی معنی هر کلمه را در حالت‌های مختلف بیان می‌کنند که این طرز ترجمه باعث می‌شود تا شما در پیدا کردن معنی اصلی آن کلمه با توجه به متن دچار گمراهی شوید. در ضمن در هنگامی که می‌خواهید به زبان انگلیسی صحبت کنید، براساس معانی فارسی که از هر یک از کلمات انگلیسی در ذهن خود دارید مدت زمانی طول می‌کشد که جمله‌ی خود را از فارسی به انگلیسی تبدیل کرده و بیان کنید، در نتیجه در گفتار خود دچار مکث‌های زیادی می‌شوید که از نظر انگلیسی‌زبان‌ها این مکث‌ها اصلا جالب نیست!

به همین دلیل شدیدا به شما پیشنهاد می‌کنم که از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید و اگر برای آزمونی مانند آزمون IELTS خود را آماده می‌کنید، استفاده از دیکشنری‌های Oxford و Longman را پیشنهاد می‌کنم.

ترفند دوم: متن‌های انگلیسی را درک کنید نه ترجمه!

یکی دیگر از مشکلات شایع در میان افرادی که می‌خواهند زبان انگلیسی را یاد بگیرند، اصرار بر ترجمه‌ی کلمه به کلمه‌ی یک متن است (!) که این اصرار بعد از مدتی باعث یاس می‌شود. بر همین اساس به شما پیشنهاد می‌کنم که همواره سعی کنید که متن را درک کنید تا ترجمه؛ چون بعضی متن‌ها در زبان انگلیسی هنگامی که به فارسی ترجمه می‌شوند روانی خود را از دست می‌دهند و همین امر باعث عدم درک آن متن می‌شود. پس دست از ترجمه‌ی لغت به لغت متن‌های انگلیسی بردارید و سعی کنید که متن‌ها را درک کنید.

ترفند سوم: روزنامه، مجله و یا وب‌سایت‌های انگلیسی‌زبان بخوانید

اگر شما اهل خواندن روزنامه هستید به شما پیشنهاد می‌کنم که روزنامه‌های انگلیسی‌زبانی مانند Tehran Times را تهیه کنید و یا روزنامه‌هایی مانند The Independent را به صورت آنلاین بخوانید. البته می‌توانید مجلات مختلفی را به کمک مطلبی که قبلا در این مورد نوشته‌ام، نیز به صورت آنلاین مطالعه کنید. البته هیچگاه این دو وب‌سایت را برای تقویت Reading خود فراموش نکنید: BBC News و The Independent.

ترفند چهارم: کتاب 504 Absolutely Essential Words را بخوانید

اگر می‌خواهید که مهمترین و پرکاربردترین کلمات زبان انگلیسی را یاد بگیرید، حتما کتاب 504 Absolutely Essential Words را بخوانید. شما در این کتاب با 504 کلمه‌ی پرکاربرد در زبان انگلیسی طی 42 درس آشنا می‌شوید. این کتاب آنقدر مفید است که اگر تنها وقت خواندن یک کتاب را دارید، بدون شک این کتاب را باید انتخاب کنید!

/ 0 نظر / 4 بازدید